MOJE KRÓLESTO

MOJE KRÓLESTO
Mój sklep - moje królestwo

wtorek, 27 marca 2012

Uprawa i przetwarzanie listków herbaty

Sięgamy po herbatę każdego dnia co najmniej kilka razy. Ja osobiście piję ją  przynajmniej pięć razy w ciągu dnia. Jednak tak naprawdę wiedza na temat herbaty praktycznie nie istnieje lub bardzo mało o niej wiemy. Ten blog jest właśnie po to, aby więcej ludzi mogło zgłębić tę tajemnicę.
A więc do dzieła:)
Droga herbaty od sadzonki posadzonej na plantacji, do momentu zalania jej gorącą wodą  w naszym domu jest bardzo daleka - zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Te listki które wrzucamy do filiżanki, pochodzą z oddalonych o tysiące kilometrów krajów, a jej uprawa wymaga ogromnej wiedzy i dużego nakładu pracy. Herbata w większości jest zbierana ręcznie, choć w Japonii, gdzie siła robocza jest bardzo droga, listki zbiera się maszynowo. Zbiór herbaty to coś więcej niż tylko zrywanie liści z krzewu. Sposób ich zrywania ma ogromny wpływ na jakość suszu, który wrzucamy do filiżanek. Liście zbiera się w określonym czasie ręcznie, mimo, że zbiór taki jest niezwykle pracochłonny i kosztowny lecz takie postępowanie jest warunkiem uzyskania herbaty najwyższej jakości. Te same krzewy odwiedzane są przez zbieraczki regularnie co pięć - siedem dni. Aby herbata uzyskana z takiego zbioru była najlepsza zbieraczka musi  zebrać tylko pączek i dwa świeże listki - to tzw. zbiór dokładny. Z ciekawostek: dziennie zbieraczka zbiera około 16 kg liści. Na kilogram świeżo zerwanej, nieprzetworzonej herbaty składa się od 2 tyś do 3 tyś liści, więc praca na plantacji nie należy do najlżejszych. Aby uzyskać herbatę finalną potrzeba około 4 kg liści.   
Zebrane liście poddaje się w zależności od tego, jaką herbatę chcemy uzyskać - odrębnym procesom.
Herbatę CZARNĄ uzyskujemy stosując pięć różnych etapów : więdnięcie, skręcanie, fermentacja, suszenie i sortowanie liści. 
Więdnięcie ma na celu usunięcie z liści nadmiaru wody i trwa zwykle od12 do 24 godzin. Cienka warstwa świeżo zerwanych liści zostaje rozłożona na stołach i jest poddawana działaniu ciepłego powietrza (nadmuchiwanego od spodu). Skręcanie to przygotowanie do utleniania, ponieważ wydobywa z liści soki zawierające enzymy i rozrywa ściany komórkowe. Utlenianie to nic innego jak fermentacja, która trwa kilkadziesiąt minut. W tym czasie wszystkie substancje wydobyte podczas poprzednich etapów, podlegają działaniu tlenu, w wyniku czego zachodzą reakcje chemiczne wpływające na zmianę właściwości liści. Aby przerwać proces fermentacji konieczne jest szybkie wysuszenie, aby otrzymać suchy, dający się przechować liść herbaty. I wreszcie  ostatni etap - sortowanie. W zależności od stopnia rozdrobnienia liścia (od całego liścia do pyłu herbacianego).  
Zupełne odmienna herbata BIAŁA i ZIELONA Obie powstają bez etapu fermentacji. Te same listki a zupełnie inny wygląd, smak, aromat i genialne  właściwości. Praca przy tych herbatach wymaga dużej staranności i ostrożności (aby nie dopuścić do rozpoczęcia procesu fermentacji). Ich liście poddaje się działaniu pary wodnej (to sposób Japonii), a w Chinach praży się liście na dużych patelniach. W produkcji białych herbat pomija się nawet więdnięcie, przez co napar ma srebrny odcień i bardzo delikatny smak. Jeżeli masz ochotę spróbować jak smakuję biała herbata (mam w ofercie BIAŁĄ DAMĘ) lub jeśli będziesz w pobliżu zapraszam na filiżankę. 
OOLONG i PU-ERH to herbaty pośrednie pomiędzy czarnymi a zielonymi, bo są fermentowane. Po etapie więdnięcia liście umieszcza się w koszach i potrząsając ociera się ich brzegi, ułatwi to proces fermentacji, bo fermentacja jest tylko częściowa, tylko do momentu aż brzegi liści zabarwią się na czerwono a środek jest jeszcze zielony. Następnie liście są suszone. W następnej części wyjaśnię ich liczne właściwości szczególnie właściwości odchudzające potwierdzone przez amerykańskich naukowców oraz moją teściową, która dzięki pu-erh straciła zbędne kilogramy:)Tymczasem  już teraz zapraszam do lektury kolejnej części o właściwościach herbat.
Herbaty ŻÓŁTE mają wyjątkowy aromat. Są tylko w  minimalnym stopniu poddawana fermentacji (około 13%) zajmują miejsce między herbatami zielonymi i czerwonymi. Ich największa produkcją zajmują się głównie Chińczycy i Tajwańczycy.

Fajny filmik z Youtube o
Sri Lanka - Nuwara Eliya & Central
Highlands można sobie
popatrzeć i pomarzyć


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz